Türkiye'deki Domain Firmalarının İstatistikleri [İnfografik]

Türkiye'deki Domain Firmalarının İstatistikleri [İnfografik]

Türkiye'deki ICANN onaylı 5 domain kayıt firmasında bulunan domainler ile ilgili ayrıntılı bir istatistik çalışması yapmayı uzun zamandır düşünüyordum, nasip bugüneymiş... Hazır böyle bir istatistik çıkartmışken bunun grafikle gösterimi nasıl olur diye düşündüm ve ortaya aşağıdaki infografik çıktı.

İnfografikte kullandığım istatistiki bilgileri webhosting.info'daki verileri kullanarak hazırladım. İnfografik bugünün (2 Eylül 2011) istatistikleri göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Ayrıca, Aerotek Bilişim ve IHS Telekom, biz uzantılı domain kayıt işini farklı registrar firmalar üzerinden gerçekleştirdiği için bu firmalara ait istatistiklerde biz uzantılı domainler göz ardı edilmiştir.

İşte Türkiye'deki domain firmaları ile ilgili hazırladığım infografik:

Türkiye'deki ICANN Onaylı Domain Firmaları

5 Yorum

Mahir Yüksel kullanıcısının resmi

Merhaba, bu infografikte Türk

Merhaba, bu infografikte Türk Ticaret yer almıyor, bildiğim kadarıyla Türk Ticaret de ICANN onaylı bir firma idi. Bunun sebebi nedir? Ayrıca bazı internet siteleri bu infografikten alıntı yaparak Nic Proxy'nin yanına parantez açarak Natro yazmışlar, bu bilgi doğru mudur? Teşekkürler.

domainOM kullanıcısının resmi

Türk Ticaret kendi adıyla

Türk Ticaret kendi adıyla ICANN registrar bir firma değil, Reg2C ve Ground Internet isimlerini kullanıyor ve bu iki firma da Amerika adresli olduğu için çalışmaya dahil edilmedi. Ayrıca, infografikte kullanılan firma isimleri, ICANN resmi sitesinde açıklanan ve firmaların resmi olarak kullandıkları isimlerdir.

sşenocak kullanıcısının resmi

Merhaba, Bildiğim kadarıyla

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla IHS de Kıbrıs'ta gözüküyor. Ben de ICANN registrar olsam ilk işim delaware'de şirket açıp onun üzerinden yürütmek olacaktır.

Bir de sanırım bu registarların alantron hariç hepsi logicbox'u kullanıyor. Yanılıyor muyum? Aerotek'i kimdir nedir diye bilmiyorum.

domainOM kullanıcısının resmi

Merhaba, ICANN'in onaylı

Merhaba,

ICANN'in onaylı registrar firmaları gösterdiği bu sayfada IHS Telekom Türkiye'de görünüyor.

Registrar firmaların hangi altyapıyı kullandığı konusunda ise kesin bir bilgim yok maalesef.

Aerotek hakkında da detaylı bir bilgim olmasa da geçtiğimiz ay barındırdığı domain sayısının 0'dan yaklaşık 4,000'e ulaştığını biliyorum (webhosting.info istatistiklerine göre).

Ziyaretçi kullanıcısının resmi

Bir müşterimin web sitesini

Bir müşterimin web sitesini yaparken NICProxy ile çalışma fırsatım oldu.

Telefonla ulaşmak çok zor. Cuma günleri proje yöneticisi olduğunu söyleyen bayana ulaşılamıyor. Onun dışında servisler stabil ve natro güvencesi var. Ama istediğiniz zaman destek alamamanız kötü.

Yeni yorum gönder

ONAY
Lütfen isim olarak kendi isminizi veya nickinizi yazınız. Anahtar kelime ile yazılan yorumlar spam olarak nitelendirilmektedir.
Image CAPTCHA
Lütfen resimde gördüğüz karakterleri yazınız.